15 sty. 2024

Fobia krwi

Co to jest fobia krwi?

Fobia krwi lub fobia igieł to nadmierne lub nierealne lęki związane z sytuacjami z udziałem krwi, urazu lub zastrzyków. Fobia krwi lub igieł zazwyczaj prowadzi do unikania sytuacji i z definicji musi powodować znaczne cierpienie lub zaburzenie funkcjonowania. Na przykład, jeśli ktoś obawia się igieł, ale nie ma powodu, by z nimi mieć kontakt, jego czy jej lęk nie zostałby nazwany fobią.

Z drugiej strony, student medycyny, który boi się widoku krwi, mógłby otrzymać diagnozę fobii, ponieważ może to zakłócić jego czy jej uczenie się zawodu. Podobnie unikanie dentystów pomimo bólu zęba może być objawem fobii dentystycznej.

Osoby z fobią krwi i igieł mają tendencję do unikania różnorodnych sytuacji, w których większość jednostek czuje się komfortowo. Niektóre z nich obejmują oglądanie programów telewizyjnych lub filmów przedstawiających przemoc lub zabiegi medyczne, odwiedzanie szpitali, oddawanie krwi oraz chodzenie do lekarza czy dentysty.

Ponadto osoby z fobią krwi są mniej skłonne do podjęcia kariery medycznej, takiej jak pielęgniarstwo czy stomatologia lub do uczestnictwa w zajęciach związanych z kontaktem z krwią (np. biologia w szkole średniej).

Podobnie jak osoby bojące się krwi, osoby z fobią igieł często unikają wizyt u lekarzy i dentystów. Dodatkowo, mogą zwlekać ze szczepieniami oraz testami wymagającymi zastrzyków (np. badania krwi). Osoby z fobią igieł mogą wybierać procedury medyczne (np. poród) bez znieczulenia, aby uniknąć otrzymania zastrzyku, a nawet unikać zmian życiowych, które wymagają badań krwi (np. rozpoczęcie nowej pracy).

Oprócz lęku przed krwią i igłami, inne powody unikania wizyt u lekarzy i dentystów obejmują lęk przed dowiedzeniem się o poważnej chorobie (np. rak), obawę przed bólem, strach przed negatywną oceną przez lekarza czy dentystę (np. wstyd przed rozebraniem się przed lekarzem, zakłopotanie z powodu złej higieny jamy ustnej), oraz strach przed pomiarami ciśnienia krwi czy pulsu.

Podobnie jak w przypadku innych fobii, fobie krwi i igieł wiążą się z wyjątkowym lękiem. Jednak osoby z tego rodzaju fobią często doświadczają także uczucia wstrętu w obliczu krwi, operacji, urazu lub związanych z nimi sytuacji (lub obrazów je przedstawiających). Faktycznie, dla niektórych osób wstręt jest nawet silniejszy niż lęk.

Potrzebujesz pomocy? W Integra Mente Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Krakowie oferujemy pomoc psychologiczną i psychoterapię. Pracujemy w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej oraz w nurtach „trzeciej fali” terapii poznawczo-behawioralnych (DBT, terapia schematu, ACT).

Zapraszamy do kontaktu osoby, które zmagają się z różnymi trudnościami psychologicznymi. Oferujemy pomoc psychologiczną w Krakowie i online.

Prowadzimy terapię po angielsku i hiszpańsku. Zapraszamy w kontaktu!

English-speaking psychologists and cognitive-behavioral therapists based in Cracow, Poland. We also offer online psychotherapy and counseling.

Consulta psicológica y terapia en español en Cracovia u online.

integramente.pl

Go To Top