Samokrytyka

Silna krytyka samego siebie może być związana posiadaniem wysokich wymagań i perfekcjonizmem, ale czesto także z niskim poczuciem własnej wartości lub stanem depresyjnym.

 

Niestety, ciągłe krytykowanie siebie wpływa na nasze emocje i zachowania. Obniża nastrój, obniża motywację, jest źródłem frustracji, skłania do rezygnowania z ważnych aktywności lub przeciążania się pracą.

 

Zmiana myślenia o sobie jest możliwa, ale nie wydarzy się w tydzień – będzie wynikiem codziennych, nawet pozornie małych zmian w myśleniu i zachowaniu.

 

Poniżej krótka przypominajka, na co zwracać uwagę w codziennej pracy nad zatrzymywaniem samokrytyki.

 

·         Stawiaj sobie osiągalne cele.

 

·         Krytyczne uwagi zastąp nagrodami.

 

·         Odpuść ocenianie i zaangażuj się w działanie.

 

·         Umieść swoje umiejętności na skali.

 

·         Ćwicz dystans do krytycznych myśli.

 

·         Nie traktuj siebie zbyt poważnie.

 

·         Ćwicz samowspółczucie.

 

·         Spróbuj uczyć się na błędach.

 

·         Nie myl podziwu z sympatią.

·         Pogódź się z tym, że nie będziesz „doskonały”.

Lektura: R. Leahy „Pokonaj depresję,zanim ona pokona Ciebie”

 

Poszukujesz konsultacji psychologicznej lub psychoterapii w Krakowie lub online? W Integra Mente Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Krakowie oferujemy wsparcie psychologiczne, terapię poznawczo-behawioralną oraz „trzeciej fali” (DBT, ACT, terapia schematu). Oferujemy także pomoc w językach angielskim i hiszpańskim.

 

Pracujemy w dwóch lokalizacjach w Krakowie. Zapraszamy do kontaktu!

 

English-speaking psychologists and cognitive-behavioral therapists based in Cracow, Poland. We also offer online psychotherapy and counseling.

Consulta psicológica y terapia en español en Cracovia u online.

integramente.pl

 

#CBT #DBT #terapiakrakow #terapia #psychoterapia #krakow #psychologia #emocje #emotions #therapy #psychology #psicologia #psicoterapia #emociones #cracovia #cracow #onlinetherapy #terapiaonline #therapyinenglish #terapiaenespanol #terapiaencracovia #therapyinkrakow #psycholog #mentalhealth #saludmental #integramente #mente #mindfulness #español