05 gru. 2021

Skąd brać motywację? Teoria i ćwiczenia. Część III

Jakim człowiekiem chcesz być?

W sytuacji kryzysu, przeżywania obniżonego nastroju lub gorszej formy nasz umysł ma tendencję do koncentrowania się na szybkim pozbyciu się nieprzyjemnych emocji. Chętnie sięgamy wtedy po szybkie metody regulowania emocji lub czekamy, aż nasz nastrój się poprawi. Jest to zupełnie normalne – nasze ciało i umysł nie przepadają za dyskomfortem 🙂 Nie jest to sytuacja, w której łatwo jest zbudować motywację do działania. Jednak to doświadczenie możemy potraktować jako okazję do zastanowienia się nad swoimi celami i wartościami. Wartość możemy rozumieć jako „drogowskaz”, odpowiedź na pytania: „jakim człowiekiem chcę być?”, „na czym mi zależy?”, „co sprawia, że żyję po swojemu?”.

Czy chcę być człowiekiem, który czeka, aż coś się wydarzy? Czy chcę sprawić, że coś w moim życiu się zmieni? Czy mogę zrobić coś teraz, aby moje życie stało się lepsze? Zadając sobie te pytania, możemy pomyśleć o swoich długoterminowych celach oraz o cechach i nawykach, które chcemy w sobie rozwijać. Znając je, możemy je przywołać w momentach obniżonej motywacji i frustracji.

Wiedząc, jakim człowiekiem chcę być, będzie mi łatwiej popracować nad nowym nawykiem. Stworzenie nowego nawyku, np. kończenia zadań, wymaga regularnego praktykowania, niezależnie od otrzymania natychmiastowej nagrody. Kiedy nowy nawyk się utrwali, będzie nam łatwiej go wykonać, nawet jeśli nie mamy ochoty i jesteśmy zmęczeni. Oczywiście nie oznacza to, że zawsze wykonany zadanie z uśmiechem na ustach 🙂

Działanie zgodne z własnymi wartościami, mimo obniżonej motywacji, pozwala często odkryć, że jesteśmy w stanie robić rzeczy, które uważaliśmy za niewykonalne.

Ćwiczenie: „Chcę być człowiekiem, który….”

Czy potrzebujesz pomocy w pracy nad motywacją? Skorzystaj z pomocy psychologa. Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz psychologa lub psychoterapeuty w Krakowie lub online. W naszych gabinetach w Krakowie dostępna jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Pracujemy także w nurtach Trzeciej fali (m.in. terapia schematu, terapia dialektyczno-behawioralna DBT, terapia akceptacji i zaangażowania ACT).

Bibliografia: Robert L. Leahy “Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie”

Go To Top